بلاگ

حذف ورود کالای مشابه تولید داخل از تسهیلات ضمانت‌نامه‌ای گمرک

​​​​​​​گمرک ایران در راستای حمایت از تولید، ورود کالای مشابه داخل را از تسهیلات ضمانت نامه‌ای حذف و دریافت ضمانت‌نامه بانکی از واردات خودرو را از ابتدای سال ۹۷ ممنوع اعلام کرد.

گمرک ایران در راستای حمایت از تولید، ورود کالای مشابه داخل را از تسهیلات ضمانت نامه‌ای حذف و دریافت ضمانت‌نامه بانکی از واردات خودرو را از ابتدای سال ۹۷ ممنوع اعلام کرد.

ورود کالای مشابه تولید داخل از تسهیلات ضمانت نامه ای گمرک حذف شد

به گزارش شبکه ایران کالا ، به نقل از روابط عمومی گمرک ایران، بر اساس این بخشنامه با توجه به بند (ت) ماده ۳۸ قانون رفع موانع تولید رقابت پذیر و به استناد ماده ۶ قانون امور گمرکی و به منظور تسهیل و تسریع در ترخیص کالا‌ها و جبران کمبود نقدینگی بخش تولید اجازه دریافت حقوق قانونی برخی از کالا‌ها بنا به درخواست صاحب کالا، اظهارکننده یا نماینده قانونی با ضمانت‌نامه بانکی معتبر مطابق با فرم مورد قبول گمرک را داد.

براساس این بخشنامه یکی از شرایط اجازه دریافت ضمانت‌نامه بانکی برای مواد اولیه واحد‌های تولیدی، ماشین آلات خط تولید، قطعات منفصله سی کی دی، قطعات یدکی مورد نیاز کارخانجات تولیدی، شرکت‌های دانش‌بنیان، فعالان مجاز اقتصادی، انواع دارو، لوازم و تجهیزات پزشکی، آزمایشگاهی، بیمارستانی، توانبخشی، تجهیزات کارگاهی، معدنی و همچنین برای کالا‌های اساسی (شامل گندم، برنج، شکر، جو، کنجاله، ذرت دامی، روغن و کره) با سررسید حداکثر ۱۵ بهمن ۹۷ تعیین شده است.

همچنین در راستای حمایت از تولیدات داخلی آن دسته از کالا‌های وارداتی که دارای حقوق وردی بالای ۲۶ درصد هستند مشمول استفاده از این تسهیلات نیستند که واردات خودرو نیز مشمول این بند است. کالا‌های اساسی یاد شده و فصل ۹۸ فهرست منظم به کتاب مقررات صادرات و واردات از این بند مستثنی است.

برمبنای این بخشنامه حقوق ورودی جهت ترخیص قطعی تمام کالا‌های وارده به استثنای موارد مطرح شده در بند الف. الزاما به صورت نقدی دریافت خواهد شد.

همچنین در راستای توسعه صادرات غیرنفتی کالا‌های صادراتی مشمول عوارض با تودیع ضمانت نامه با سررسید حداکثر یکساله قابل ترخیص است.

گفتنی است، دریافت ضمانت نامه در گمرکات کشور به صورت سیستمی است. همچنین اخذ ضمانت‌نامه برای مالیات بر ارزش افزوده ممنوع است.

بنابراین گزارش، این بخشنامه با امضای فرود عسگری رئیس کل گمرک ایران جهت اجرا به گمرکات سراسر کشور ابلاغ شده است.

ارسال نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *