اخبار دنیای اقتصاد

جشنواره ایده ها و استارت آپ های شیلاتی استان بوشهر

جشنواره-استان-بوشهر-شیلاتی-استارت-آپ-ایده-کسب-و-کار

اولین جشنواره ایده ها و استارت آپ های شیلاتی استان بوشهر با هدف شناسایی طرح ها و ایده های نوآورانه شیلاتی، تسهیل و توسعه کسب و کار خلاقانه و معرفی به سرمایه گذاران طی سه مرحله در روزهای ۱۷ دی، ۲۷ بهمن و ۲ اسفند ۱۳۹۷ در شهر بوشهر برگزار خواهد شد.

این جشنواره در دو بخش ایده های نوآورانه و طرح های استارت آپی برگزار خواهد شد.

ارسال ایده و طرح برای عموم آزاد است.

همچنین از دانش آموزان، دانشجویان، دبیران، استاتید، فعالان صنعت صید و آبزی‌پروری شیلاتی و کلیه اندیشمندان استان بوشهر درخواست می گردد با ارسال ایده و نظرات ارزشمندشان در این جشنواره شرکت فرمایند.

جهت ارسال ایده ها و طرح های نوآورانه، پس از عضویت در سایت جشنواره به لینک آدرس در بالای صفحه گزینهصفحه شخصی را انتخاب نموده، سپس گزینه ارسال و پیگیری مقاله را انتخاب می نمایند. فرم مورد نظر را از بخش راهنمای نگارش و ارسال مقاله دریافت نموده و از طریق گزینه ارسال چکیده مقاله جدید، ایده یا طرح خود را ارسال فرمائید.

ایده های اولیه پس از غربالگری مقدماتی در پیش رویداد اول که در تاریخ ۱۷ دی ۱۳۹۷ برگزار خواهد شد، داوری می شود. ایده پردازان برگزیده مرحله اول با حمایت علمی شتابگران کسب و کار (منتورها)، طی یک دوره یک ماه به توسعه ایده اولیه خواهند پرداخت و در پیش رویداد دوم که در تاریخ ۲۷ بهمن ۱۳۹۷ برگزار خواهد شد، داوری مرحله دوم ایده های توسعه یافته اجرا می شود.

طرح های استارت آپی شیلاتی نیز طی یک مرحله داوری و همزمان با غربالگری مرحله دوم ایده های توسعه یافته در تاریخ ۲۷ بهمن ۱۳۹۷ بررسی خواهند شد.

نهایتا در تاریخ ۲ اسفند سال جاری ۳ طرح استارت آپی شیلاتی برگزیده استان بوشهر معرفی خواهند شد. به ایده های برتر هر مرحله و نهایتا طرح های استارت آپی برگزیده جوایز ارزشمندی اعطا خواهد شد.

محورهای جشنواره:

۱٫ کسب و کار، شیوه های تامین مالی، صادرات و بازاریابی دیجیتال

۲٫ ارزش افزوده، استفاده مجدد از آب، پسماند و ضایعات

۳٫ شیوه های نوین صید، پرورش و فراوری آبزیان

۴٫ انرژی های تجدید پذیر و فناوری های سبز

۵٫ مکانیزاسیون، اتوماسیون و هوشمندسازی

۶٫ مهندسی آبزیان

برگزاری نخستین نمایشگاه و جشنواره کشوری خرما در بوشهر

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما مرکز بوشهر ، مدیر عامل شرکت نمایشگاههای بین المللی استان گفت: خرما مهمترین محصول کشاورزی استان بوشهر به عنوان قطب تولید خرمای کشور است. تلاش می کنیم با برگزاری این جشنواره این محصول مهم را معرفی کنیم.
مهرداد ابراهیمی افزود: سالانه بیش از ۱۵۰ هزار تن خرما در استان تولید می شود که فقط ۲۰ هزار تن آن به کشورهای دیگر صادر می شود و این در حالی است که می توان با معرفی بهینه این محصول و برنامه ریزی، ظرفیت صادرات را افزایش داد.
وی گفت: برگزاری جشنواره خرما ضمن آشنایی مردم با این ماده غذایی مقوی،سهم این محصول را در سبد خانوارها افزایش می دهد و با عرضه فناوری های نوین در صنعت تولید و بسته بندی کشاورزان با روش های نوین برای پرورش و فرآوری محصول خود آشنا می شوند.
جشنواره و نمایشگاه خرما از ۲۲ تا ۲۴ آبان در محل دایمی نمایشگاههای بین المللی بوشهر برگزار می شود.

تولیدکنندگان دست از فروش کشیدند

سخنگوی کمیسیون صنایع مجلس به ضعف بانک مرکزی در مدیریت بازار ارز اشاره کرد و گفت: تقریبا در بازار هیچ جنسی خرید و فروش نشده و تولیدکنندگان ترجیح می‌دهند کالایی را وارد بازار نکنند.

به گزارش کلینیک صنعتی بهساز به نقل از تسنیم، سعید باستانی سخنگوی کمیسیون صنایع مجلس، با اشاره به اینکه عمده نیاز واحدهای تولیدی از محل ارز تأمین می‌شود اظهار داشت: افزایش ناگهانی قیمت ارز آن هم به این میزان تعجب بسیاری از واحدهای تولیدی را برانگیخته است. آنها نمی‌دانند آیا با دلار ۶ هزار تومانی باید تولید کنند یا خیر.

وی با بیان اینکه تقریبا در بازار هیچ جنسی خرید و فروش نشده و تولیدکنندگان ترجیح می‌دهند کالایی را وارد بازار نکنند، افزود: به اعتقاد من برای ساماندهی اوضاع باید یک سری اقدامات کوتاه مدت انجام شود تا بعد از اجرایی شدن آنها به فکر برنامه ریزی‌های بلند مدت برای تولید باشیم.

سخنگوی کمیسیون صنایع مجلس به ضعف بانک مرکزی در مدیریت بازار ارز اشاره کرد و گفت: این مشکل باید به صورت فوری حل شود خود وزارت صنعت نیز پیگیر این موضوع است تا شاید با مدیریت آن اوضاع تولید بهبود پیدا کند.

باستانی با اعلام اینکه باید منابع مالی ارزان در اختیار تولیدکننده قرار گیرد تصریح کرد: سودهای ۲۷ درصدی و حتی ۱۸ درصدی نه تنها مشکل تولیدکنندگان را کم نمی‌کند بلکه آنها را در گرداب پرداخت سودهای بانکی می‌اندازد.

وی با بیان اینکه بدترین موضوع برای اقتصاد یک کشور بازار بی ثبات است، گفت: در بازار بی ثبات حتی موفقیت‌های گذشته نیز از بین رفته و تشدید تورم در جامعه ایجاد خواهد شد.